Kui teil on aias mõni päikesepaisteline koht, mida soovite öösel valgustada, siis on hea idee kaaluda solar- ehk päikesevalgusti kasutamist.
Valgusti ostmisel tehtud esialgne väljaminek aitab tegelikult pikemas plaanis energiakulu säästa, kuna päikesevalgusti laadib end päeva jooksul päikesest saadava energia abil. Peale selle ei kaasne valgusti üles seadmisega juhtmestiku paigaldamise ja vedamise kulu, kuna päikeselamp ei vaja toitekaablit ega -allikat, mis võimaldab seda kasutada väga mitmes kohas, ka seal kus puudub elektriühendus.
Kuidas toimib päikeseenergial töötav valgusti?
Aeda, terrassile, majaümbrusse ja mujalegi sobiv päikesevalgusti on väike tuli, millele on paigaldatud pisike päikesepaneel, mis salvestab päevasel ajal päikeseenergia ja õhtusel ajal, kui juba pimeneb, hakkab lamp automaatselt tööle ja valgustab aeda päeva jooksul paneelis salvestunud energia toel. Iga valgusti peal on üks või kaks väikest energiat salvestavat elementi, mis muudab energia hiljem kasutatavaks. Nendes väikestes valgustites kasutatakse päikeseenergiat aku laadimiseks. Kui päike loojub, registreerib fotoresistor valguse puudumise ja lülitab LED-valgustuse sisse ning päeval päikeseenergiaga laetud aku hakkab tööle, tagades valgustatud aia kuni päikesetõusuni ja seda ilma igasuguse elektrikuluta.
Kui kaua kestab aeda paigutatud päikesevalgusti?
Soojal päikesepaistelisel päeval, kui valgusti on päikeseenergia kogumiseks aeda paigutatud, kogub aku ennast üsna kiiresti energiat täis. Laaditud aku kestab tavaliselt 12–15 tundi, mille jooksul lamp püsib sisse lülitatud ja valgustab ümbritsevat ala. Väiksemat tüüpi valgusti vajab päeva jooksul tavaliselt kaheksa tundi päikesevalgust, et täielikult laadida. Pilvine päev või valguse kohale liikuv vari võib takistada aku täislaadimist ja valgustusaega öösel piirata. Samuti võib talvel olla raske täislaadimist saavutada.
Päikesevalgusti planeerimine ja paigaldamine
Päikesevalgusti paigaldamine on palju kiirem ja lihtsam kui traditsioonilise aias kasutamiseks mõeldud lambi paigaldamine ja kasutamine. Iga päikesevalgusti on pakendis kasutusvalmis ning ei vaja eelnevat ettevalmistust, see tuleb lihtsalt pakendist välja võtta ja torgata aias sobivas kohas maa sisse. Valgusti küljes on spetsiaalne vai, mis muudab selle muldapaigaldamise mugavaks.
Päikesepaneeliga valgusti paigaldamine on lihtne, kuid enne seda peaks olema läbi mõeldud, millisesse kohta ja kui palju valgusteid on soov panna. Tuleks veenduda, et valitud asukoht saab päeva jooksul piisavalt päikesevalgust. Arvestada tuleks ka sellega, kuidas vari langeb, ja et lõuna suunas asetatud valgusti saab kõige rohkem päikesevalgust.
The post Mida peaks teadma päikesevalgustist? appeared first on Harju Elu.